952319dbe1817db97ef9fba714ada40dI ett enskilt rum brann en oljelampa med ett stadigt, varmt sken. Värmen förmådde dock inte att jaga bort en skugga som hängde över den enkla inredningen. En kall, illvillig skugga.
Den till synes unge mannen som ockuperade rummet satt i sin fåtölj så långt ifrån ljuskretsen att det verkade osannolikt att han kunde tyda tecknen i den gamla, sköra volymen han försiktigt hanterade med bleka, slanka fingrar. Hans svarta ögon kisade inte trots detta. Mörkret utgjorde inget hinder för honom. Mörkret var ytterligare ett sinne som han behärskade mästerligt. Han var så försjunken i sin läsning att han inte ens märkte när en försynt hostning kom ifrån ett hörn av rummet som nyss varit tomt. Hostningen kom igen, så insisterande som den nya närvaron vågade sig på. Mannen såg uttryckslöst upp, och ändå kommunicerade en skiftning, en kyla som plötsligt greppade luften, att han var missnöjd. En kvinna lösgjorde sig från mörkret. Hennes ansikte var skräckinjagande, och påminde mer om en fladdermus med grå hud, förvriden näsa och vassa huggtänder. Trots denna chockerande vision var det tydligt att hon fruktade mannen framför henne, och inte tvärtom.
“Ärade kardinal”, började hon mumlande, nästan viskande, innan hon kom på sig själv, harklade sig och började om med ett mer bestämd tonfall. “Ärade kardinal. Vi har mottagit nyheter. Kungälv…” Hon tvekade, ovillig att vara den som kom med budskapet. “Kungälv har fallit.” Mannen rörde fortfarande inte en min utan väntade på att hon skulle fortsätta. “Överlevare har anlänt. De söker en audiens. Högvördiga Izeta är bland dem.” Mannen nickade stilla och gjorde sedan en handrörelse mot nosferatun som förstod direkt.
“Genast mästare, genast.” Sedan försvann hon spårlöst. Mannen lutade sig tillbaka, plötsligt ointresserad av sin bok, och hans blick sökte sig långsamt mot lampan vars strålglans ingjöt extra svärta i varje skugga. Inför hans blick så började plötsligt lågan att först fladdra oroligt, som om en okännbar vind smugit sin in under glaskupan, och sedan krympa. Den blev allt mindre och mindre. Ett ögonblick klängde ett sista, blått andetag kvar vid den sotade veken, och sedan slocknade ljuset abrupt. Rummet försänktes genast i ett oavvänt mörker utan skuggor.
Det var ett illvilligt mörker. 

Vi har nått terminsavslutningen för Dead River Companys tolfte kapitel! Denna avslutning kommer bli lite speciell eftersom vi kommer ha ett team på plats som ska filma lajvet. Detta innebär att extra kommunikation och lyhördhet mellan samtliga på plats är ett måste för att försäkra att vi får en fin avslutning såväl som ett bra underlag för den tänkta dokumentären. Teamet kommer behöva utrymme för att ordna med ljus och övriga detaljer innan lajvstart. Förhoppningsvis har ni som deltar haft möjlighet att ställa eventuella frågor gällande projektet till antingen dem eller arrangörerna. Om inte så har ni i morgon på er.
Passa på att låta era vampyrer fira sin seger, och låt gärna teamet veta om ni anar att ni har intressanta scener på gång som de kan skugga. 

Som vanligt kommer vi ta lite extra tid efter avslutningslajvet för att duka fram dricka och snacks och umgås innan vi plockar ihop för natten. 

Plats: Allégården, Södra Allégatan 4, 413 01 Göteborg

Närmaste hållplats: Hagakyrkan

Tid: Spelledning kommer finnas på plats från och med kl. 18:00 för dig som vill komma i god tid. Lajvet beräknas dra igång vid 20:00 och avslutas ca. 01:00. För dig som är inappad och klar så kan du komma när det passar, men om du är ny och vill testa så ska du först skapa en karaktär tillsammans med en spelledare innan du kan delta. Hur du går tillväga med detta kan du läsa mer om här

Om du har något du vill nämna i startcirkeln var noga med att informera SL i förväg.

Mellan lajven kan du kontakta arrangörerna som träffar lajvarna varje onsdag mellan 15:00-19:00 på kafé Frilagret på Heurlins Plats 1 (leta efter bordet med vita kaniner på). Kontakta en spelledare via This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. om du inte inte kan komma på lajvfikat, eller gå med i vår Discord-server och nå oss direkt under samma tider. Om du inte hinner registrera din karaktär med en spelledare innan själva lajvet så kan du ordna detta på lajvdagen innan vi startar om du 1: har en blurb färdig och godkänd samt 2: har bokat en spelledare som är förberedd och har avsatt tid för att registrerar dig samma dag.


Är du nyfiken på att testa vårt lajv? Vill du veta mera om vad allt det här handlar om? Skulle du tycka det var kul att delta i ett kampanjlajv med några av Göteborgs mysigaste lajvare? Kom till våra caféträffar på Frilagret i Göteborg varje onsdag, kl.15:00-19:00, för att hänga med spelare, arrangörer och andra nyfikna eller hoppa in i vår Discord-server där vi är lika tillgängliga samma tider.